9 wskazówek, jak uszczęśliwić swoją skórę zimą ❄

Sucha skóra, szorstkie dłonie i pękające usta? Właśnie przywitała mnie zima w górach 👋🏻 a delikatna skóra po laserze tym bardziej odczuwa wiatr i mróz. Jak odpowiednio dbać o skórę? Wiadomo, że pisać można wiele, a praktyka (przynajmniej u mnie) wygląda nieco inaczej 😜. Ale oto kilka moich rad, których naprawdę warto przestrzegać aby uszczęśliwić nie tylko ducha jeżdżąc po puchu, lecz także SKÓRĘ:
1. Zadbaj o prawidłowo zachowaną barierę naskórkową, bo ona tak naprawdę chroni przed przesuszeniem. Zimą warto zmienić preparat nawilżający na taki, która ma mniejsza zawartość wody (zrezygnuj z żeli, emulsji, a w zamian użyj kremu lub maści)
2. Użyj delikatnych preparatów myjących. Jeśli czujesz ściąganie i pieczenie skóry twarzy po myciu oznacza to, że używasz zbyt agresywnego produktu myjącego. Zmień go na delikatną piankę lub żel na okres zimy.
3. Zafunduj sobie serie peelingów, które delikatnie złuszczą wierzchnią warstwę naskórka, a zarazem pobudzą skórę do odbudowy. Najlepiej wykonać serie zabiegów złuszczających (3-4 w odstępie 4 tyg.)
4. Nie oblizuj ust 💋! Oblizywanie ust spowoduje zmiany wypryskowe (rumień, pęknięcia, spiechniecie). Staraj się nawilżać usta kilka razy dziennie tłustą pomadką, która zawiera m.in. ceramidy i emolienty.
5. Chroń skórę przed słońcem!
6. Mróz, wiatr i przygotowania świąteczne odbijają się najbardziej na skórze dłoni. Oprócz rękawiczek chroń dłonie za pomocą tłustego kremu. Idealnie sprawdzi się nocna maseczka na skórę rąk – czyli gruba warstwa kremu pod cienkie bawełniane rękawiczki 👍🏻. Po 3-4 nocach wzmocnisz barierę naskórkową i zmiany wypryskowe znikną.
7. Zafunduj sobie nawilżającą, kojącą kąpiel. Najlepiej sprawdzą się naturalne olejki dodane do kąpieli, a w przypadku wrażliwej skóry, skłonnej do alergii olejki bogate w emolienty i naturalne środki przeciwzapalne (np. wyciąg z młodych pędów owsa)
8. Wg. statystyk kobieta goli nogi średnio 100 x w okresie zimowym. Każde golenie narusza płaszcz hydrolipidowy skóry i powoduje przesuszenie, szczególnie jeśli użyjemy zużytej golarki. Zmień ją na nową, zwierającą np. delikatny żel chroniący skórę.
9. Zima to idealna pora na przegląd skóry! Umów się na wizytę do dermatologa na dermatoskopie i ocenę znamion przed nadchodzącym latem. Zima to także pora, w której niektóre choroby, jak np. łojotokowej zapalenie skóry i wyprysk z podrażnienia się zaostrzają. Nie pozwól się tym schorzeniom w pełni rozwinąć.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.