AZS – pielęgnacja

Atopowe zapalenie skóry, czyli jak pozbyć się tego świądu?
AZS mówiąc najkrócej to przewlekła zapalna choroba skóry, której podstawowym i najbardziej dokuczliwym objawem jest świąd. Czy wiecie, ze przewlekły świąd, podobnie jak ból może prowadzić do zaburzeń snu, obniżonego nastroju i depresji? Niestety tak, dlatego lekarze robią co mogą by pomoc pacjentom z atopią. Ok, o ile leczenie jest ściśle zależne od lekarza, o tyle pielęgnacja i zdrowe nawyki to filar terapii, który stoi już po stornie pacjenta. Oto kilka zasad, których każdy atopik powinien przestrzegać:
1. Gorąca kąpiel? Nie, nie, nie! Dla Ciebie zostaje krótki i letni prysznic (tak wiem, to smutne)
2. Jeśli już kąpiel, to w letniej temperaturze i z dodatkiem olejku dla atopikow lub krochmalu
3. Mydła, detergenty, sole do kąpieli i naszpikowane zapachami płyny po prysznic- do kosza.
4. Osobiście uwielbiam szorstkie ręczniki, jeśli Ty także, mając skórę atopową, schowaj je lepiej do szafy. Dla Ciebie delikatny bawełniany ręcznik i raczej dotykasz nim skórę by ją osuszyć, a nie trzesz!
5. Zasada 3 minut- w tym czasie po kąpieli cała skóra musi być już nawilżona i natłuszczona. Nie pozwól jej wyschnąć przed nałożeniem emolientu.
6. Emolient od święta? Jeśli tak, wówczas potrzebne Ci będzie więcej maści sterydowych, a nie chcemy tego prawda? Jeśli tak, stosuj emolienty 2 x dziennie bez uników.
7. Czy Twoja skóra swędzi po tych nowych sexi czarnych i obcisłych spodniach? Ma prawo, dlatego zakładaj raczej luźne, jasne i przewiewne ubrania. Niech skóra oddycha.
8. Nie rozkręcaj w domu kaloryferów na full, nawet jeśli jesteś zmarzluchem, załóż w domu ciepły dres a niech powietrze będzie chłodne i nie za suche. Sezon grzewczy to zły czas dla atopowej skóry.

Chyba napisałam o wszystkim, jeśli coś jeszcze wpadnie mi do głowy, dodam w komentarzu. Trzymajcie się atopicy, zima wkrótce minie i latem będzie Wam trochę łatwiej
Czy są tu z nami atopicy?
Xoxo, Ola 🖤

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.