Brodawki łojotokowe

Brodawka łojotokowa
Zastanawiał Was kiedyś brunatny, nieco chropowaty, dość szybko nabierający na rozmiarach stwór na skórze osoby starszej? Często rozpoznajemy wtedy tzw. brodawki łojotokowe – brzmi niezbyt przyjemnie, ale wcale takie straszne nie jest!
Czym jest brodawka łojotokowa?
Brodawki łojotokowe to łagodne zmiany skórne barwy od cielistej do ciemnobrązowej, płaskie, lekko lub bardziej wypukłe, powstające na skórze niezmienionej w rozmaitych miejscach, ale najczęściej w okolicy piersi, pleców, szyi lub skóry owłosionej głowy. Zazwyczaj pierwsze brodawki pojawiają się u osób dorosłych a następnie wraz z wiekiem wyskakują nowe.
Czy brodawki są groźne?
Choć piszę się, że należą do łagodnych rozrostów nowotworowych naskórka zazwyczaj nie są one groźne i stanowią jedynie problem estetyczny.
Zdarza się jednak, że w obrębie brodawki dojdzie do transformacji nowotworowej – dlatego tak ważna jest coroczna kontrola #dermatoskopowa#skincheck u lekarza!
Jak pozbyć się brodawek łojotokowych?
Zalecane są preparaty miejscowe zawierające mocznik i salicyl – działają one zmiękczająco na chropowatą powierzchnie brodawek.
Można również usunąć brodawki przy pomocy rozmaitych technik, m.i. krioterpii, elektrokoagulacji, laserów.

Pamiętajcie o regularnej kontroli Waszej skóry #skincheck 😊!

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.