Czy łysienie androgenowe zdarza się tylko u mężczyzn?

Czy łysienie androgenowe zdarza się tylko u mężczyzn? Odpowiedź jest prosta- nie. Kobiety również mają z tym problem. Ale skąd właściwie łysienie typu męskiego u kobiet?
Gdy pacjentka słyszy, że powodem wypadania jej włosów jest łysienie androgenowe, zwykle jest pełna obaw i nie do końca wierzy w diagnozę. Mamy dla Was garść informacji o tym typie łysienia.
Główną rolę w łysieniu androgenowym odgrywają predyspozycje genetyczne, zatem jeśli Twoja mama zmaga się z tym problemem, Ty również jesteś w grupie ryzyka. To zaskakujące, ale łysienie to diagnozuje się nawet u 30-40% kobiet po 50 roku życia. Po czym dermatolog poznaje typ łysienia? Główną cechę, którą obserwujemy w obrazie trichoskopowym jest miniaturyzacja mieszków włosowych w tak zwanych okolicach androgenozależnych (będących pod wpływem męskich hormonów płciowych). Tak, tak, w naszej krwi również jest testosteron! Ściślej mówiąc, to dihydrotestosteron odpowiedzialny jest za proces miniaturyzacji mieszków włosowych i późniejsze wypadanie włosów. Włosy w łysieniu androgenowym u kobiet wypadają przede wszystkim w okolicy czołowej i ciemieniowej głowy, charakterystyczne jest wyraźne przerzedzenie przedziałka. Łatwo sobie wyobrazić, że ten typ utraty włosów jest dużym problemem dla pacjentek.

Co w takim razie robić?

Diagnoza łysienia androgenowego u kobiet wymaga wizyty u dermatologa, który poza dokładnym wywiadem i badaniem zwykle zaleca badania krwi oraz trichoskopię w dużym powiększeniu. Nadzieja, że włosy odrosną? Tak, ale leczenie trzeba rozpocząć jak najszybciej. O leczeniu pisała Wam już Julka …

Czekam na pytania. Xoxo, Ola 🖤

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.