„Czy pryszcze można wysuszyć na słońcu?”

„Czy pryszcze można wysuszyć na słońcu?” Takie pytanie zadała mi ostatnio pacjentka, przekonana, że jednym ze sposobów leczenia trądziku jest ekspozycja skóry na słońce. No wiec jak to jest- HIT czy MIT? Słońce pomaga czy szkodzi na trądzik? Wystawienie skóry trądzikowej na słońce to chyba ostatnia rada, którą dałabym pacjentowi, skąd więc przekonanie, że słońce pomaga leczyć trądzik?
Promieniowanie ultrafioletowe ma działanie immunosupresyjne, czyli hamujące stan zapalny- dzięki temu zapalne krostki mogą częściowo ustąpić, co dla pacjenta jest oczywiście atutem. Niestety, jest jeszcze druga strona kwestii opalania w trądziku. Stan zapalny zmian trądzikowych sprzyja powstawaniu przebarwień i z tego powodu filtr o wysokim faktorze to must have przez cały rok. Dodatkowo, powstawanie przebarwień nasila właśnie słońce, a słońce plus stan zapalny to gwarantowane przebarwienia po trądziku. Z tego właśnie powodu skóra trądzikową powinna być wyjątkowo dobrze chroniona przed wpływem promieniowania ultrafioletowego. No a teraz przyznać się jak to jest u Was? Czy ktoś z Was wierzy, że słońce leczy trądzik?
Słonecznej niedzieli, Ola 🖤

#dermatolook #skin #skora #zdrowaskora #tradzik#acne #walkaztradzikiem #skin #healthyskin#slonce #sun #summer #leczenie#leczenietradziku #skorabezskazy #flawless#beauty #pieknaskora #feelgoodinyourskin#lovetheskinyourein #love #lato #warsaw #hel#baltyk #polska #summergirl

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.