Filtry SPF i witamina D

To, że filtry przeciwsłoneczne zmniejszają niekorzystne skutki działania słońca, każdy z nas wie ale mam wrażenie, że niektórzy z nas mają obawy, że kremy z filtrem mogą hamować produkcję witaminy D. W jednym z nowszych badań przedstawionych w British Journal of Dermatology opisano badanie, w którym wykazano wzrost poziomu witaminy D u uczestników badania w czasie tygodnia bezchmurnej pogody, nawet gdy używali oni filtrów przeciwsłonecznych.
Porównano dwa filtry przeciwsłoneczne z tym samym SPF. Filtr przeciwsłoneczny, który miał wysoki współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVA umożliwił znacznie wyższą syntezę witaminy D niż filtr przeciwsłoneczny o niskim współczynniku ochrony przed promieniowaniem UVA. Światło słoneczne zawiera promieniowanie UVA i UVB (to drugie jest niezbędne do syntezy witaminy D).
To odkrycie wskazuje, że korzystanie z filtrów przeciwsłonecznych ma same korzyści – chroni przed promieniowaniem słonecznym bez obniżania poziomu witaminy D. Pamiętajcie #melanomaawareness M. #melanoma #krem#kremdotwarzy #pielegnacja #pielegnacjatwarzy#kremzfiltrem #fotoprotekcja #czerniak#witaminad #lekarz #dermatologwarszawa#dermatolog #studygrampl #zdrowie #slonce#lato

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.