Jak pielęgnować skórę podczas terapii IZOTRETYNOINĄ ??

Wreszcie… krosty znikają, zaskórniki się kurczą, nawet zmarszczki się spłycają, a tu nagle 💥💥💥! Skóra jest sucha, zaczerwieniona, pękają kąciki ust, pojawiają się podrażnienia i po blasku !
Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry począwszy od pierwszych dni terapii. Na co zwrócić uwagę?
⁃ Retinoidy wysuszają skórę. Da się to odczuć już kilka dni po rozpoczęciu terapii i dotyczy to każdego, bez względu na cerę, wiek, fototyp.
⁃ Podstawą pielęgnacji jest odpowiednie nawilżanie! Co to znaczy odpowiednie?
⁃ Na czas terapii nie stosujemy innych miejscowych preparatów zawierających retinoidy.
⁃ Eliminujemy z codziennej pielęgnacji wszelkie kosmetyki, które mogą działać drażniąco – czyli takie które zwężają pory, matują, zawierają alfa- i betahydroksykwasy, substancje zapachowe, SLS/SLESy (detergenty), parabeny, peelingi, maseczki z glinki.
⁃ Zachowujemy ostrożność w stosowaniu ‚naturalnych’ kosmetyków. Kochamy naturę , ale niektóre zioła i ekstrakty mogą działać drażniąco i wywołać alergie.
⁃ Podstawa pielęgnacji to odpowiednie oczyszczanie twarzy przy użyciu delikatnego preparatu, a następnie przywrócenie odpowiedniego pH przy użyciu wody micelarnej lub toniku.
⁃ Ważne, aby preparaty nawilżające miały odpowiednio lekką konsystencje i nie działały komedogennie.
⁃ Pamiętajmy, że właściwy krem odbuduje barierę ochronną i uchroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi i alergenami, co pozwoli uniknąć podrażnieniom.
⁃ W aptekach i drogeriach można znaleźć preparaty nawilżające, specjalnie przeznaczone do skóry leczonej izotretynoiną- warto z takiego skorzystać.
⁃ Filtry przeciwsłoneczne to podstawa! Najlepiej stosować mineralne, gdyż tworząc delikatną powłokę na skórze mają mniejszy potencjał drażniący w porównaniu do filtrów chemicznych. Skóra podczas kuracji jest cienka, łatwiej o poparzenia słoneczne i przebarwienia!
⁃ Suchość skóry dotyczy nie tylko twarzy, lecz całego ciała. Regularne nawilżanie całego ciała ukoi i odbuduje nadszarpniętą barierę naskórkową. Do pielęgnacji ciała najlepiej sięgnąć po emolienty.

Pytania? Chetnie odpowiem. Miłej niedzieli  J.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.