Kosmetyki – reakcje niepożądane

Każdy stosuje kosmetyki – naturalne, konwencjonalne oraz dermokosmetki które możemy znaleźć na półkach aptecznych. I po każdym z nich możemy spodziewać się z wystąpieniem reakcji niepożądanych. Jakie są najczęstsze problemy skórne i działania niepożądane??
1. Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia (wyprysk kontaktowy) – może wystąpić po jednokrotnym lub wielokrotnym zastosowaniu kosmetyku w wyniku działania substancji drażniącej. W kosmetykach najczęściej podrażnia: laurylosiarczan sodu i kokamidopropylobetaina (środki powierzchniowo czynne), rozpuszczalniki tj. glikol propylenowy, eter dietylowy, konserwanty tj. formaldehyd.
2. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk alergiczny) – alergen znajdujący się w kosmetyku powoduje ostre i przewlekłe zmiany skórne. Do najczęstszych alergenów zalicza się: substancje zapachowe, konserwanty (parabeny, formaldehyd itd.), barwniki oraz podłoża i rozpuszczalniki tj. lanolina, euceryna, glikol propylenowy, wosk pszczeli. Zmiany skórne obserwuje się zazwyczaj po kolejnym zastosowaniu kosmetyku (zazwyczaj 1-3 dni po ostatniej ekspozycji)
3. Reakcje fotouczulające – do powstania takiej reakcji konieczne jest promieniowanie UV w miejscu nałożenia odpowiedniego kosmetyku o działaniu fotouczulającym. Do substancji o takim działaniu zalicza się: bergamotkę, cytrynę, seler, marchewkę. Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu olejków eterycznych: bergamotkowy, cedrowy, sandałowy, cytrusowe oraz niektórych filtrów słonecznych. Zmiany skórne występują po zastosowaniu kosmetyku w miejscu nałożenia (w reakcji fototoksycznej) lub znacznie rzadziej w postaci uogólnionej tj. w reakcji fotoalergicznej.
4. Trądzik kosmetyczny – niestety wiele produktów ma właściwości komedogenne, czyli zdolności do zatykania gruczołów łojowych. Najczęściej są to pudry i róże ale także: lanolina, masło kakaowe, olej lniany, olej z brzoskwini, oliwa z oliwek, olej kokosowy, z awokado, orzechowy, rycynowy oraz tokoferol.
Niezależnie od tego jak starannie dobieramy kosmetyki takie reakcje zawsze mogą się zdarzyć. Jeśli zauważycie niepokojący objaw po zastosowaniu któregoś preparatu warto zwrócić się do dermatologa. Wczesne leczenie może zapobiec powstaniu np. przykrych przebarwień. Pytania? Miłej niedzieli, J.

2 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published.