Łupież pstry

I jak myślicie, jaka choroba jest na zdjęciu?🤷‍♀️To łupież pstry.
Ostatnio miałam falę pacjentów z tą chorobą, dlatego postanowiłam Wam o niej napisać. Jest to choroba, która najczęściej dotyczy młodych osób.
Zgłaszają się do dermatologa, bo na ich skórze karku, pleców i klatki piersiowej pojawiają się odgraniczone plamy różnego koloru (od czerwonobrązowych do koloru kawy z mlekiem) z łuskowatym złuszczaniem. Może Was zdziwić czemu w takim razie na zdjęciu widzicie odbarwienia. Taka sytuacja ma miejsce w miesiącach letnich. Ale co powoduje tę chorobę i skąd ta zmiana zabarwienia skóry? Sprawcą jest grzyb drożdżopodobny Malassezia furfur (Pityrosporum ovale), który wytwarza kwas azelainowy, który może blokować syntezę melaniny.
Choroba nie jest groźna, ale często pacjenci i ich rodziny są zaniepokojeni- boją się czy to nie jest choroba zakaźna, skoro jest grzybicą. Malassezia fur fur jest składnikiem flory fizjologicznej skóry człowieka, więc bardzo rzadko jest zakaźna.
Jak wygląda leczenie? Zazwyczaj wystarczają miejscowe preparaty przeciwgrzybicze w postaci szamponów, płynów do kąpieli i kremów, a jeżeli to nie pomoże stosuje się leki doustne. Pamiętajcie, że należy wykluczyć inne możliwe choroby skóry wyglądające podobnie (m.in. bielactwo, grzybicę, łojotokowe zapalenie skóry) – skonsultujcie się z dermatologiem jeśli zauważyliście coś niepokojącego. 👋🏻Marta 👋🏻#dermatologwarszawa #dermatolog #skóra #skora#zdrowie #chorobyskóry #lekarz #medycyna#instalekarz #skinproblems #skinissues #zagadka#cotozachoroba #quiz #leczenie #pieknaskora#mądreleczenie #dermatolook #warszawa

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.