O zaskórnikach cz. II

A teraz najważniejsze – czyli jak zwalczyć zaskórniki?! Na wstępie zaznaczę, że nie jest to prosta sprawa i należy uzbroić się nieco w cierpliwość 😜. Jak już się uda ich pozbyć🙏🏻należy dołożyć wszelkich starań, aby ten stan utrzymać. Pozbycie się zaskórników wymaga jednak zrozumienia jak one właściwie powstawją…
0. Nadmiar sebum!
0. Kolonizacja przez bakterie Propionibacterium acnes!
0. Nieprawidłowe złuszczanie naskórka i przez to zaczopowanie ujść mieszków włosowych martwymi komórkami naskórka!
0. Poszerzone pory!

To cztery główne czynniki które musimy zwalczyć
Jak to zrobić?
0. Jest wiele czynników, które wzmagają produkcje sebum, tj. hormony, stres, dieta, czynniki mechaniczne (tarcie, dotyk, częste zmywanie). Nie mamy wpływu na wszystkie, oto co należy zastosować: prawidłowe oczyszczanie twarzy rano i wieczorem, najlepiej preparatem zawierającym delikatne kwasy (np. migdałowy, pirogronowy, salicylowy), a następnie przywracamy odpowiednie pH skórze przy użyciu delikatnych toników. Zbyt częste mycie twarzy lub jej przesuszenie może paradoksalnie zwiększyć produkcje sebum .
0. Propionibacterium acnes! Brzmi nieco groźnie, ale aż takie wcale nie jest. Jest to bakteria, która kolonizuje naszą skórę (kolonizuje?! To oznacza, że bytuje sobie na skórze większości z nas, ale nie u każdego wywołuje objawy chorobowe). W zaskórnikach dochodzi do namnażania właśnie tej bakterii, co skutkuje rozwojem stanu zapalnego (krosta). Jak zapobiec rozmnażaniu się bakterii? Możemy sięgnąć po preparaty zawierajace np. nadtlenek benzoilu (są dostępne bez recepty). Są to preparaty stosowane już od lat przez nasze mamy i babcie. Nadtlenku benzoilu dobrze penetruje przez naskórek, gdzie jego cząsteczki się rozkładają uwalniając aktywny tlen. A tlen niszczy beztlenowe bakterie Propionibacterium acnes! Nastepny krok w walce z bakteriami to już antybiotyki. W tym celu najlepiej wybrać się do 👉🏻 dermatologa, aby dobrał odpowiedni preparat.
0. Złuszczamy regularnie!!! 1-2 razy w ciągu tygodnia robimy delikatny peeling chemiczny, tzn. taki, który zawiera alfa- czy betahydroksykwasy! Pozwoli to usunąć martwe komórki z naskórka i dzięki temu pory się nie zapychają! W okresie jesienno-zimowym naprawdę warto wykonać serie zabiegów przy użyciu mocniejszych peelingów (w gabinecie kosmetycznym lub dermatologii estetycznej) – na 100% zapunktuje to na przyszłość. Zazwyczaj wystarczy seria 3-4 zabiegów w odstępie dwutygodniowym, a następnie przypominający zabieg co 6-8 tygodni. Peelingi scieńczają powierzchowną warstwę naskórka, ujścia mieszków włosowych się nie zapychają i przerywamy błędne koło. Jeśli nie peeling to ewentualnie mikrodermabrazja. Ten zabieg wykonywany w gabinetach kosmetycznych również powoduje ścieranie warstwy rogowej. Pamietajmy o regularnym zluszcaniu! Tylko regularne zabiegi pozwalają na długotrwą poprawę.
0. Pory 😱 jak je zmniejszyć?? Sekret tkwi w retinoidach! Retinoidy działają wielopłaszczyznowo (hamują rogowacenie ujść gruczołów łojowych, ograniczają wydzielanie łoju, redukują stan zapalny). Działają obkurczająco na gruczoły łojowe powodując, że…. zaskórniki po czasie zanikają . Retinoidy można stosować w formie doustnej oraz w postaci kremów i żelów. Na rynku znajdziemy ogólnodostępne produkty zawierające niższe stężenie. Pamiętajmy jednak, że są to leki i mają swoje działania niepożądane – jeśli są ku temu wskazania dermatolog po konsultacji zaleci odpowiedni preparat i wskaże jak go stosować.
Temat rzeka! Mogłabym pisać i pisać 🖤 Jeśli macie konkretne pytania, dajcie znać 😘 J.
.
#dermatolook

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.