Objaw Raynauda – co to takiego?

Za oknem piękna zima, przypominamy więc o natłuszczaniu i ochronie rąk, bo teraz trwa najgorszy okres dla ich skóry ❄️Niestety, wyprysk zimowy to nie jedyny problem z jakim nasze ręce musza się obecnie zmagać. Objaw Raynauda- co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?
Wychodzisz na mróz i nagle spostrzegasz, ze Twoje ręce są miejscami blade i zimne, po czymnagle robią się bolesne i czerwone? To właśnie objaw Raynauda! Polega on na napadowym skurczu drobnych naczyń krwionośnych najczęściej w obrębie palców rąk, chociaż może dotyczyć również stóp, a nawet nosa czy uszu. Po ekspozycji na zimno lub pod wpływem silnych emocji naczynia krwionośne się kurczą, prowadząc do niedokrwienia widocznego w postaci porcelanowo białego lub sinego zabarwienia skóry. Pacjent zgłasza najczęściej drętwienie i zaburzenia czucia. Po fazie skurczu i niedokrwienia dochodzi do nagłego rozkurczu naczyń krwionośnych, któremu towarzyszy ból oraz obrzęk tkanek. Faza rozkurczu ma na celu przywrócenie prawidłowego krążenia w tkankach, a objawia się w postaci silnego rumienia. Taki napadowy skurcz zwykle mija sam, jednak może stanowić dla pacjenta duży problem jeśli często nawraca.
Skąd bierze się objaw Raynauda? U części osób mamy do czynienia z idiopatyczną formą tego zaburzenia- mówimy wtedy o chorobie Raynauda. Niestety, problem ten może być objawem licznych chorób tkanki łącznej np. tocznia rumieniowatego lub twardziny układowej. By stwierdzić jakie jest podłoże objawu Raynauda potrzebna jest wizyta u dermatologa oraz odpowiednia diagnostyka. Jeśli kojarzysz opisane tu objawy, nie zwlekaj! #dermatolook #dermatology #dermatologia #skin#skora #skinproblem #skincare#raynaudssyndrome #raynaudsphenomenon#czerwoneręce #objawraynauda #reumatologia#rheumatology #medicine #doctor #winter#winterproblems #instafoto #instagram #lekarz#warsaw

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.