„Moje włosy są ciągle tłuste! Muszę je codziennie myć! Czy jest na to jakiś ratunek?” Codziennie w pracy słyszymy od pacjentów takie pytania i Wy także tutaj o to pytacie. Może to być związane z łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS). Co to za choroba? Poza przetłuszcającymi się włosami może pojawić się zaczerwienienie i łuszczenie skóry, dodatkowo może też dochodzić do nadmiernego wypadania włosów. Poza głową zmiany mogą pojawić się także na twarzy w postaci rumieniowych plam z towarzyszącym złuszczaniem. Wracając do skóry głowy, gdy ŁZS jest zaawansowane, a stan zapalny silny,zmianom towarzyszy silny świąd i pieczenie. Ale skąd się to bierze zapytacie- jest to m.in. związane z zaburzeniem pracy gruczołów łojowych. Dlatego często pojawia się w okresie dojrzewania, gdy burza hormonów wzmaga aktywność gruczołów łojowych, co przyczynia się do nadprodukcji sebum. Ale ten problem spotyka nie tylko nastolatków, ale także pojawia się w późniejszym wieku ( tutaj też może to być spowodowane hormonami). Dodatkowo ważne w całym procesie jest współistniejące zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur (Pityrosporum ovale).
Jak leczyć? Zazwyczaj potrzebne są leki na receptę. Leczymy wielotorowo. Po pierwsze preparaty antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Raz na jakiś czas warto zastosować specjalne peelingi przeznaczone do skóry głowy. Niestety ŁZS lubi nawracać, dlatego zawsze warto być pod opieką dermatologa.🖤M.
.
#dermatologia #skóra #pielegnacjawlosow #lojotokowezapalenieskory#tlustewlosy #wlosy #włosy #skóragłowy #dermatolog#dermatologwarszawa #zdrowie