Rogowacenie mieszkowe- częsty problem

Może Was to zdziwi, ale rogowacenie mieszkowe jest bardzo częstym problemem!
Charakteryzuje się nadmiernym rogowaceniem skóry i obecnością czopów rogowych w ujściach mieszków włosowych. Co najczęściej nam zgłaszacie? Pogorszenie wyglądu skóry- skóra robi się szorstka w dotyku, zwłaszcza zimą i jesienią. Najczęściej zmiany pojawiają się na ramionach i udach, ale może to również dotyczyć twarzy, tułowia, pośladków i podudzi. Często występuje w połączeniu z atopowym zapaleniem skóry i rybią łuską pospolitą.
Jak sobie z nim radzić?
Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja:
– używaj delikatnych preparatów do mycia ciała
– po każdej kąpieli koniecznie nałóż preparat nawilżający- tak samo jak przy skórze atopowej preparaty powinny być aplikowane jeszcze na wilgotną skórę
– pomocne mogą być emolienty do mycia i smarowania
– delikatny peeling- może to być peeling drobnoziarnisty lub szczotkowanie ciała na sucho- tylko pamiętaj- DELIKATNIE- taka skóra nie lubi agresywnego traktowania.
A co jeżeli sama pielęgnacja nie pomaga?
Podstawą jest wizyta u dermatologa, żeby dobrać odpowiednią metodę leczenia, najlepszą dla Twojej skóry.
Na początku warto zastosować preparaty bogate w kwas mlekowy, kwas salicylowy lub mocznik. Należy je nakładać zaraz po kąpieli.
Gdy to nie pomaga, należy rozważyć m.in. miejscowe retinoidy.
Pamiętajcie, najważniejsza jest systematyczność, gdy już skóra będzie w lepszej kondycji, nie wolno zapominać o dalszej pielęgnacji/leczeniu podtrzymującym! 🖤M.
#dermatologwarszawa #dermatologia#dermatolog #pielegnacja #zdrowie #profilaktyka#rogowacenie #wzdrowymcielezdrowyduch#kosmetyki #medycyna #lekarz #health#odpowiedzi #doctor #studygrampl #studygram

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.