Słońce a opryszczka?

Kilka słów o tym nieciekawym związku… ☀️☀️☀️
Lato, wakacyjny nastrój, piękne, zwiewne sukienki i kapelusze- idealny klimat na imprezę w ogrodzie albo w parku…. a na wardze opryszczka! Dlaczego? Skąd latem bierze się nawrót opryszczki?
Opryszczka wargowa to wirusowa choroba za którą stoi herpes sipmlex virus. Z opryszczki nie da się wyleczyć, choroba ta jest z nami do końca życia, z tym, że okresowo znika i nawraca. To, że nawrot opryszczki zdarza się jesienią to jasne- okres infekcji, zimno, chorujemy na potęgę. Ale latem??
Tak, właśnie latem po ekspozycji skory na słońce dochodzi do nawrotu opryszczki. Powód jest prosty- promienie UVA, które stanowiące ponad 95% UV docierającego do naszej skory, mają działanie immunosupresyjne. Pod wpływem UVA w skórze dochodzi do tzw. fotoimmunosupresji, co sprzyja nawrotom infekcji wirusowych jak każda inna immunosupresja. Właśnie dlatego latem na plaży, pod żaglami czy w górach dopada nas opryszczka. Czy mamy na to jakąś radę? Fotoprotekcja! ☀️☀️ #dermatolook#dermatology #skin #skincare #skora#zdrowaskora #herpes #opryszczka #slonce #sun#fun #sunny #skin #sunnyskin #medycyna#medicine #fotoprotekcja #sunscreen#filtryprzeciwsloneczne #uva #uvb #uvscreen#instagood #instadoctor #dermatologwarszawa

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.