Suche i czerwone dłonie :(

 

Suche i czerwone dłonie! To najczęściej pojawiający się problem wśród naszych pacjentów.
Suche nieprzyjemne i szorstkie zmiany na dłoniach, które pomimo częstego natłuszczania i nawilżania skóry- uporczywie nawracają, szczególnie zimą. To WYPRYSK Z ZIMNA! Jest nawracajacą, sezonową chorobą skóry, często ograniczoną tylko do dłoni, lecz może też dotyczyć innych części ciała. Charakteryzuje się nadmiernym wysuszeniem skóry z towarzyszącym stanem zapalnym. Dodatkowo może pojawić się złuszczanie i bolesne pęknięcia naskórka.
Najczęściej pojawia się, gdy temperatura za oknem spada poniżej zera, a w domu wita nas suche powietrze z grzejników. Z uwagi na niewielką liczbę gruczołów łojowych, skóra na rękach jest dużo gorzej chroniona oraz wolniej się regeneruje.
Wyprysk zimowy najczęściej dotyczy osób, które dużo pracują przy pomocy rąk (codzienne czynności gospodarcze, częste mycie i dezynfekcja rąk).
Jak sobie radzić z wypryskiem rąk?
Złote zasady dla każdej z nas:
1. Pierwsze i najważniejsze- unikajcie kontaktu z drażniącym czynnikiem – chrońmy dłonie nosząc ochronne rękawiczki do codziennych prac domowych.
2. Zwykłe mydło zastąp delikatną emulsją myjącą, wolną od substancji zapachowych i parabenów, dedykowaną skórze skłonnej do alergii lub atopowej.
3. Chroń dłonie przed mrozem! Noszenie ciepłych rękawiczek zapobiega gorszemu ukrwieniu rąk i chroni skórę przed działaniem czynników atmosferycznych.
4. Regularnie natłuszczaj skórę, żeby odbudowywać naturalną barierę ochronną. Zgodnie z zasadą -„więcej znaczy lepiej”- natłuszczajmy skórę rąk nawet kilka razy dziennie!
5. Specjalistyczny krem do rąk jest bogaty w lipidy, ceramidy (budulce warstwy rogowej skóry), woski oraz nierozpuszczalne w wodzie związki (takie jak wazelina, lanolina). W przypadku jego braku możemy go chwilowo zastąpić zwykłym balsamem do ciała.
6. Specjalna pielęgnacja na noc? Nałóż grubą warstwę kremu pod bawełniane rękawiczki i pozwólmy, by dobroczynne składniki kremu działały na skórę gdy śpimy.
W przypadku uporczywych, długo utrzymujących się zmian wypryskowych, warto skonsultować się z dermatologiem. Pamiętajcie o tym, że zmiany skórne mogą mieć też inne podłoże np. związane z alergią.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.