Tajemnice izotretynoiny…

Izotretynoina jest lekiem owianym pewną tajemnicą, niektórzy ją kochają, innych straszy po nocach. Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo informacji, mniej lub bardziej prawdziwych. Obalamy mity i robimy porządek w tym gąszczu informacji na temat IZOTRETYNOINY!!
⁃ potoczna nazwa IZOTEK – jest nazwą handlową jednego z preparatów. Substancją czynną jest izotretynoina – pochodna witaminy A (dalej skrót IZO).
⁃ Preparaty IZO występują w formie doustnej oraz miejscowej (jako kremy, żele, płyny)- dziś skupiamy się na postaci doustnej, czyli tabletkach. (O leczeniu miejscowym przeczytacie w osobnym poście).
⁃ IZO jest najmocniejszym, a zarazem najskuteczniejszym lekiem stosowanym w leczeniu trądziku.
⁃ Po pierwszym cyklu leczenia u ok. 60% osób już nie nawraca.
⁃ Wskazanie do stosowania IZO w postaci doustnej to: ciężkie postacie trądziku (trądzik guzkowy, skupiony lub trądzik z ryzykiem powstania trwałych blizn) oporne na prawidłowo przeprowadzone standardowe leczenie lekami przeciwbakteryjnymi działającymi ogólnie oraz lekami stosowanymi miejscowo.
⁃ Terapia jest dobierana indywidualnie (w zależności od masy ciała oraz tolerancji leczenia) – to oznacza, że pod nadzorem lekarza pacjent przyjmuje możliwie największą dobrze tolerowaną dawkę w celu skrócenia okresu leczenia.
⁃ Dawka kumulacyjna (czyli taka, którą należy przyjąć podczas jednego cyklu leczenia) to 120-150 mg/kg m.c.
⁃ Ważne, aby przeprowadzić pełną kurację (pomimo tego, że trądzik już daaaawno ustąpił) – pozwala to uniknąć nieszczęśliwego nawrotu zmian.
⁃ Podczas terapii spotykamy się regularnie z lekarzem aby ocenić przebieg i tolerancję leczenia oraz sprawdzić wyniki badań laboratoryjnych (przede wszystkim morfologia, próby wątrobkwe, lipidogram i CK).
⁃ Terapia IZO nie wymaga dodatkowego stosowania leków miejscowych – mogłoby to wręcz nasilić działania niepożądane.
⁃ Pamietajmy że podczas kuracji nie tylko krosty znikają, lecz cała skóra się zmienia 👉🏻 staje się cienka, delikatna, wrażliwa.
⁃ Dlatego tak ważne jest, aby stosować odpowiednie preparaty do pielęgnacji (kolejny post #pielegnacjaskorypodczasterapiiIZO )
⁃ Można śmiało przyznać, że wszyscy pacjenci podczas kuracji doświadczają działań niepożądanych (o tym będzie później)
⁃ W tej długiej liscie działań niepożądanych większość pacjentow (89%) ocenia je jako niewielkie bądź łagodne.
⁃ Podczas kuracji chronimy skóre przed słońcem cienka skóra jest bardziej wrażliwa na promienie UV i wymaga regularnej ochrony.
⁃ Na początku kuracji zmiany trądzikowe mogą się zaostrzyć (zazwyczaj w pierwszych 8. tyg. leczenia) – jest to uwarunkowane zmianami mikrośrodowiska w gruczołach łojowych i absolutnie nie oznacza, że lek nie działa!
Preparaty IZO są teratogenne – co oznacza, że podczas kuracji oraz przez pewien okres po zakończeniu NIE wolno zachodzić w ciąże! Bardzo ważne jest, aby stosować odpowiednią antykoncepcję, a najlepiej dwie metody antykoncepcji.
Tyle na początek! Pytania? 🖤 J. 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.