Witamina D

Witamina D stała się ostatnio witaminowym must have. Jak rzeczywiscie jest z nią? Czy moda na nią to kolejny chwyt marketingowy?Co raz więcej wskazuje na to, że jednak nie! Już wiadomo, że oprócz wpływu na kości zmniejsza również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, chorób nowotworowych, cukrzycy, zakażeń i chorób autoimmunologicznych. Przypisuje się jej pozytywny wpływ na nastrój. A skóra?? W końcu to ona produkuje witaminę D pod wpływem słońca 🖤. Witamina D przyśpiesza proliferację komórek naskórka i tym samym przyspiesza gojenie. Działa także immunomodulująco, zwiększa np. stężenie białek chroniących skórę przed infekcjami. Niedobór witaminy D skutkuje zaburzeniem bariery naskórkowej, przyczyniając się do zaostrzenia niektórych chorób jak np. AZS. Osoby z trądzikiem również powinny suplementować witaminę D, gdyż zwiększa ekspresję receptorów w komórkach gruczołów łojowych stymulując miejscową odpowiedź przeciwzapalną przeciwko Propionibacterium acnes .
Są choroby, w których witamina D jest częścią terapii jak np. łuszczyca. Dzieje się tak, gdyż poprzez jej działanie immunomodulujące zmniejsza wydzielanie prozapalnych cytokin i tym samym zmniejsza stan zapalny.
Znanych jest wiele przyczyn niedoboru witaminy D, ale najczęściej jest ona spowodowana niedostateczną ekspozycją na słońce. Czemu tak mało słońca? Z jednej strony styl życia (siedzimy zamknięci 🥺) a z drugiej, nadużywanie filtrów UV.
Za prawidłowe stężenie wit D przyjmuje się obecnie 30–50 ng/ml (idealnie gdyby oscylował koło 100 ng/ml 💕 ). Poziomy poniżej 30 ng/ml są traktowane jako niedobór – i tu są dwa wyjścia: Wyść na słońce lub suplementować! Ile witaminy D powinna osoba zdrowa suplementować? Na słońce wystarczy wystawić 20% powierzchni ciała na 20 minut dziennie. A jeśli mamy pogodę jak dziś? Dorośli powinni suplementować około 800-2000 j.m./dobę w zależności od masy ciała lub 7000 j.m. raz lub dwa razy na tydzień. Suplementujemy od września do maja lub przez cały rok, jeśli nie mamy kiedy złapac kilka promieni słonecznych. A dieta?? Również niektóre produkty są źródłem witaminy D 👉🏻 reszta w komentarzu. J.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.