Wyprysk z zimna

Suche, czerwone i popękane dłonie? Pomocy!✋🏻🚨❄️
Czy zdarza się Wam, że po zimowym spacerze Wasze dłonie stają się suche, szorstkie i zaczerwienione?
Zapewne każdy doskonale wie, co znaczą nieprzyjemne, wypryskowe zmiany na dłoniach, które pomimo częstego natłuszczania i nawilżania skóry- uporczywie nawracają, szczególnie zimą.
Skąd się bierze wyprysk z zimna?
Wyprysk zimowy (eczema hiemalis, dry skin eczema) jest nawracajacą, sezonową dermatozą ( = chorobą skóry), często ograniczoną do dłoni, lecz może też dotyczyć innych części ciała. Charakteryzuje się nadmiernym wysuszeniem skóry z towarzyszącym stanem zapalnym. Dodatkowo, mogą pojawić się swędzący rumień, złuszczanie i bolesne pęknięcia naskórka.
Wyprysk zimowy pojawia się gdy temperatura za oknem spada poniżej zera, a w domu wita nas suche powietrze z grzejników. Z uwagi na niewielką liczbę gruczołów łojowych, skóra na rękach jest dużo gorzej chroniona oraz wolniej się regeneruje.
Wyprysk zimowy najczęściej dotyczy osób, które dużo pracują przy pomocy rąk (codzienne czynności gospodarcze, częste mycie i dezynfekcja rąk).
Jak sobie radzić z wypryskiem rąk?
Złote zasady dla każdej z nas:
1. Pierwszą zasadą jest unikanie kontaktu z drażniącym czynnikiem – chrońmy dłonie nosząc ochronne rękawiczki do codziennych prac domowych.
2. Zwykłe mydło należy zastąpić delikatną emulsją myjącą, wolną od substancji zapachowych i parabenów, dedykowaną skórze skłonnej do alergii.
3. Chrońmy dłonie przed mrozem! Noszenie ciepłych rękawiczek zapobiega gorszemu ukrwieniu rąk i chroni skórę przed działaniem czynników atmosferycznych.
4. Regularne natłuszczanie odbudowuje naturalną barierę ochronną. Zgodnie z zasadą -„więcej znaczy lepiej”- natłuszczajmy skórę rąk nawet kilka razy dziennie!
5. Specjalistyczny krem do rąk jest bogaty w lipidy, ceramidy (budulce warstwy rogowej skóry), woski oraz nierozpuszczalne w wodzie związki (takie jak wazelina, parafina, związki silikonowe, lanolina). W przypadku jego braku możemy go chwilowo zastąpić zwykłym balsamem do ciała.
6. Specjalna pielęgnacja na noc – nałóżmy grubą warstwę kremu pod bawełniane rękawiczki i pozwólmy, by dobroczynne składniki kremu działały na skórę gdy śpimy.
W przypadku uporczywych, długo utrzymujących się zmian wypryskowych, warto skonsultować się z dermatologiem. Pamiętajmy o tym, że zmiany skórne mogą mieć też inne podłoże np. związane z alergią. Wizyta u lekarza oraz odpowiednie badania diagnostyczne mogą być bardzo pomocne w ustaleniu przyczyn objawów skórnych. W takiej sytuacji lekarz postawi prawidłową diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie, by móc cieszyć się na nowo zdrową i piękną skórą!

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.