Wypadanie włosów po ciąży

Czemu wypadają włosy po ciąży? Kilka ciekawostek.
Pacjentki z tym problemem zgłaszają się do nas bardzo często. Zanim jednak zagłębimy się w ten temat, musimy na początku wyjaśnić pewną kwestię…
Włosy rosnące na skórze naszej głowy charakteryzuje niezsynchronizowany cykl włosowy, to znaczy, że wszystkie mieszki włosowe są w innym momencie swojego cyklu – rosną niezależnie od siebie.
A czym właściwie jest cykl włosowy? Włosy rosną w sposób cykliczny – ten rytmiczny proces wzrostu włosów składa się z trzech okresów: anagenu (okres wzrostu- trwa kilka lat), katagenu (okres pośredni- trwa 2-3 tygodnie) i telogenu (faza spoczynku- trwa kilka miesięcy). Każdy z tych etapów trwa charakterystyczną dla siebie długość czasu.
Utrata włosów w czasie ciąży jest typowa dla łysienia telogenowego i właśnie o tym chcemy Wam opowiedzieć.
Włosy anagenowe rosną szybko i niestety są bardzo wrażliwe na działanie różnych szkodliwych i stresujących dla naszego organizmu czynników. Włosy telogenowe natomiast, będąc w fazie spoczynku, są dużo bardziej odporne i wytrzymałe. Po ciąży takimi „czynnikami stresowymi” są wszystkie zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Burza hormonalna, to między innymi gwałtowny spadek estrogenów, a to przecież one sprawiają, że nasze włosy są gęste i mocne. Nie bez wpływu pozostaje także stres związany z porodem.
W efekcie, osłabione włosy anagenowe przedwcześnie kończą swoją fazę, przez co powstaje więcej włosów telogenowych. Od chwili wystąpienia „czynnika stresowego” na włos anagenowy do wypadnięcia włosa telogenowego upływa średnio od 2 do 5 miesięcy.
W związku z powyżej opisanym procesem jest już jasne, dlaczego utrata włosów zaczyna się 2-4 miesiące po porodzie.
Czy łysienie telogenowe dotyczy tylko kobiet po porodzie? Oczywiście, że nie.
Innymi czynnikami mogącymi wywołać taką reakcję są m.in.: wysoka gorączka, wstrząs pourazowy lub emocjonalny, a także poważny zabieg operacyjny.
Jeżeli zauważamy u siebie nasilone wypadanie włosów, należy zawsze zgłosić się do dermatologa. Można wtedy przeprowadzić szerokie badania (między innymi w kierunku chorób tarczycy czy zaburzeń gospodarki żelazowej), które pozwolą nam ustalić przyczyny łysienia. Oczywiście najważniejszy jest dobrze zebrany wywiad- czyli to, co Wy powiecie lekarzowi. Ponadto, można wykorzystać dermoskopię i wideodermoskopię (oglądanie włosów pod dużym powiększeniem).
Drogie #instamatki i #instamateczki nie martwcie się! Włosy, które wypadły po porodzie odrosną, ale ważne, by obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie i delikatnie. Zrezygnujcie na ten czas z inwazyjnych zabiegów koloryzujących i stylizujących w salonach fryzjerskich. Warto postawić na bogatą pielęgnację- odżywki i maseczki do włosów. Dermatolog może zalecić Wam również suplementację preparatami z biotyną lub kompleksem witamin.
I najważniejsze! Musicie uzbroić się w cierpliwość! Wasz organizm musi się „wyciszyć’, wyrównać hormonalnie, wracając do swojej równowagi sprzed ciąży, a wypadanie włosów ustąpi samoistnie. #dermatolook #dermatologia#instamatki #instamateczki #ciąża#wypadaniewlosow #instahealth #zdrowie #doctor#instaciąża

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.