Alkohol na skórę? Dlaczego nie? 

Być może Was to zdziwi, ale wielu pacjentów, którzy przychodzą do mojego gabinetu z problemem łojotoku nadal wierzy w zbawienną moc alkoholu na skórę z trądzikiem. Najczęściej to panowie, zapytani o to jak radzą sobie z trądzikiem, odpowiadają ochoczo, że dwa razy dziennie starannie przecierają skórę roztworem alkoholowym. Jakie efekty to przynosi? Skóra natychmiast jest „sucha”, nie swieci się, nie ma tłustej powłoki, no i oczywiście nie zapominajmy od odkażających właściwościach takiego zabiegu! Wniosek- skóra czysta, piękna i bez bakterii. Ale czy faktycznie tak jest?
Nie do końca …. a nawet w ogóle!
Stosowanie alkoholu na skórę daje tylko krótkotrwały oczekiwany efekt oczyszczonej skóry, powodując całkowite usunięcie warstwy lipidowej z powierzchni naskórka. Ale skoro w trądziku problemem jest łojotok, to przecież powinnismy właśnie robić wszystko, by nadmiaru łoju się pozbyć, prawda? No właśnie- nadmiaru tak, co nie oznacza zmywania całej ochronnej warstwy lipidowej skóry! Dlaczego? Gdy roztwór alkoholu usunie płaszcz lipidowy ze skóry ma miejsce kilka zjawisk, o które nie do końca nam chodzi.
Po pierwsze- skóra staje się wysuszona, ściągnięta i może łatwo ulegać podrażnieniom. Taki zabieg szczególnie zimą może spowodować poważne problemy ze skórą.
Po drugie- płaszcz lipidowy jak sama nazwa wskazuje pełni rolę „płaszcza”, czyli ochrania naszą skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych jak suche powietrze, wahania temperatur, czy infekcje.
Po trzecie, (ten argument powinien zniechęcić już wszystkich amatorów alkoholowych roztworów pielęgnacyjnych) taki zabieg daje chwilową ulgę, po czym gruczoły łojowe dostają sygnał o braku warstwy ochronnej skóry i szybko zaczynają intensywną produkcję sebum! Dzięki temu paradoksalnie problem łojotoku się nasila.

A Wy stosujecie takie zabiegi? Mam nadzieję, że przekonałam niedowiarków, a w razie wątpliwości proszę o komentarze, wiadomości, kontakt.
Xoxo, Ola 🖤 

#lovetheskinyourein #dermatologia#pielegnacja #kosmetyki #dziewczyna #skóra#skincare #alkohol #dermatolook #lekarz #porada#czwartek #dermatologwarszawa #tradzik

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.