Antybiotyki doustne – kiedy i dlaczego w trądziku? 

Jak już wpominałyśmy w ostatnim poście, bakterie P. acnes odgrywają ważną rolę w patogenezie trądziku. Bakterie te biorą udział w czopowaniu mieszków włosowych i tworzeniu się zaskórników oraz zmian zapalnych. – w cięższych postaciach trądziku stosuje się doustne antybiotyki – przede wszystkim tetracykliny i makrolidy – lekami pierwszego wyboru są tetracykliny, w tym limecyklina i doksycyklina – tetracykliny są przeciwwskazane w ciąży, u dzieci do 12 roku życia oraz u kobiet karmiących piersią – jak działają antybiotyki? Hamują rozwój nazbyt namnażajacych się bakterii P. acnes i S. epidermidis oraz mają działanie przeciwzapalne – tak ważne w zmianach zapalnych – terapia antybiotykami, by była skuteczna musi być dość długa …. wielu pacjentów się dziwi, lecz potrzeba aż 12 tygodni by osiągnąć sukces!
– jak każdy lek, również antybiotyki, szczególnie tetracykliny mają swoje działania niepożądane! – tetracykliny mają właściwości fotouczulające, to znaczy, że opalanie na antybiotykach odpada! – tetracykliny mogą tez powodować reakcje nadwrażliwości jak rumień wielopostaciowy, czy szkodliwe wpływać na wątrobę oraz szpik kostny
– czy powinnismy bać się działań niepożądanych? Nie! Są to tylko potencjalne skutki uboczne, mogące wystąpić tylko u niektórych osób. Dermatolog zleca kontrolne badania laboratoryjne w trakcie terapii właśnie po to, by wychwycić takie działania. – co jeszcze warto wiedzieć? W trakcie terapii doustnymi antybiotykami nie powinno się stosować antybiotyków miejscowych! Zamiast tego, preparaty doustne uzupełniamy np. zewnętrznymi retinoidami – w trakcie takiej terapii warto suplementować witaminę PP oraz uzupełniać florę bakteryjną biorąc probiotyki.
– gdy po około 3 miesiącach osiągniemy sukces—-> nie przestajemy! Ważne jest leczenie podtrzymujące, w charakterze miejscowych preparatów np. retinoidu lub nadtlenku benzoilu.

Antybiotyki w terapii trądziku nie są takie straszne jak je wszyscy malują – ważne jednak by stosować je zgodnie ze wskazaniami i pod kontrolą dermatologa.
.
#dermatolook #acne #treatment #tradzik #trądzik#skin #acnetreatment #acnecare #dermatolog#leczenie

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.