Bliznowiec – poradzi coś?

Przyznajmy szczerze – bliznowce są brzydkie – nic w nich ciekawego ani pasjonującego. Da się je wyleczyć Tak, ale jest to proces trudny i czasochłonny. 

Bliznowce tworzą się u ok. 1,5-4,5% populacji, głównie u osób młodych w wieku 10-30 lat. Przyczyny nie są w pełni poznane, na pewno wiadomo, że istnieją genetyczne predyspozycje. W bliznowcach i bliznach przerosłych przebudowa blizny jest zaburzona. Synteza kolagenu trwa dłużej, jest bardziej nasilona i wymyka się jakby spot kontroli.

Blizna przerosła a bliznowiec – to to samo? Nie!

Blizny przerosłe nie przekraczają brzegów rany, tworzą się w ciągu 4 tyg., rosną w ciągu kilka tygodni a następnie zanikają samoistnie. Bliznowce natomiast przekraczają granice rany, tworzą się później niż blizny przerosłe i nie zanikają samoistnie. 

Leczenie? Wszystkie dostępne metody nie pozwalają zawsze w 100% wyleczyć zmiany, zazwyczaj jednak zmniejszają, spłaszczają i odbarwiają. Jakie są metody?

  • Preparaty silikonowe – zmiękczają bliznę i niwelują świąd. Dobrze jest użyć je wraz z terapia uciskową np. z plastra. Zaleca się noszenie takiego plastra przez kilka miesięcy przez 24h/dobę. Efekt jest widoczny po 4-6 miesiącach. 
  • Terapia uciskowa – redukuje w bliźnie ilość fibroblastów produkujących kolagen. Jest to najstarsza metoda leczenia. Najlepiej stosować ucisk i preparaty silikonowe w terapii łączonej. 
  • Sterydy – podane w postaci iniekcji do blizny powodują jej spłaszczenie oraz zmiękczenie. Ta metoda leczenia nie powoduje ogólnoustrojowych działań niepożądanych natomiast miejscowo możemy się spodziewać atrofii (czyli zaniku tkanki), zaburzenia pigmentacji, teleangiektazji. Sterydy w postaci maści i okluzji niestety nie działają. 
  • Krioterapia – przy pomocy ciekłego azotu mrozimy bliznę, co daję 50-85% skuteczność. Po takim zabiegu możemy spodziewać się odbarwienia w miejscu mrożenia 
  • Botox?? Ostatnie badania wykazały, że rany pooperacyjne ostrzyknięte toksyną botulinową lepiej się goją. Ile w tym prawdy? Czas pokaże 🙂
  • Leczenie chirurgiczne – niestety bliznowce lubią nawracać bo chirurgicznym wycięciu dlatego ważna jest profilaktyka oraz ewtl. Leczenie uzupełniające np. Laser lub dermabrazja po okresie 2 miesięcy 
  • Laser – po zabiegach przy użyciu lasera ablacyjnego obserwowano duży odsetek nawrotów dlatego obecnie zaleca się stosowanie lasera PDL (pulsed-dye laser), który należy do laserów naczyniowych. Poprawę obserwuje się po 1-3 zabiegach, przy czym lepszy efekt uzyskuje się w świeżych bliznach (do roku czasu). Zabiegi laserowe można łączyć z innymi metodami leczenia. Laser zamyka naczynia, które są odpowiedzialne za ukrwienie blizny powodując obumarcie komórek. 

Jaki zabieg jest najskuteczniejszy? Ciężko to z góry określić, gdyż często stosujemy terapię łączone – daje to najlepszy efekt. Ja osobiście często mrożę, ostrzykuje preparatem sterydowym a w międzyczasie zalecam stosowanie plastrów zawierających silikony.  Czy bliznowiec całkowicie zanika? Raczej nie – uzyskujemy natomiast jego wyraźne zmniejszenie i spłaszczenie aż w końcu przypomni wyglądem zwykłą bliznę. Pytania? J. 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.