Działania niepożądane izotretynoiny

Czego należy się obawiać podczas kuracji IZOTEKIEM?
Tak naprawdę można śmiało przyznać, że działania niepożądane występują u każdego  podczas kuracji izotretynoiną, w większym lub mniejszym stopniu. Na szczęście jest mozliwość dopasowania dawki leku indywidualnie do każdego pacjenta, bez większego wpływu na końcowy efekt terapeutyczny . To oznacza, że jeśli dzieje się coś niepokojącego, zmniejszamy odpowiednio dawkę lub robimy przerwę w terapii – do czasu ustąpienia przykrych dolegliwości. Dlatego tak ważna jest dobra współpraca między pacjentem a lekarzem podczas całego cyklu – a nie jest to krótki okres (kilka dobrych miesięcy…). Generalnie ok. 89% leczonych ocenia działania niepożądane jako niewielkie bądź łagodne a tylko 1,4% ogółu pacjentów przerywa kuracje z powodu działań niepożądanych.
Czego możemy się spodziewać podczas leczenia??
⁃ Izotretynoina wysusza skórę! Tego nie da się uniknąć, więc najlepiej przygotować się już na samym początku kuracji. Podstawa to odpowiednie nawilżanie 💧. Pamietajmy, że problem nie dotyczy jedynie skóry twarz tylko całego ciała ! Do pielęgnacji ciała najlepiej stosować emolienty (hipoalergiczne, bezzapachowe, nie zawierające parabenów). Do skóry twarzy należy wybierać preparaty nawilżające, ale niekomedogenne – czyli takie, które nie zapychają porów
⁃ Najczęstszy problem to zapalenie czerwieni wargowej (dotyczy ok. 78% leczonych)
⁃ Zmiany wypryskowe (12%)
⁃ Uczucie zmęczenia (12%), drażliwość
⁃ Zmiany nastroju (7%)
⁃ Wysychanie błon śluzowych (usta, oczy, nos, narządy płciowe)
⁃ Zapalenie spojówek, owrzodzenia rogówki
⁃ Przerzedzenie włosów, łamliwość włosów
⁃ Łamliwość i kruchość paznokci
⁃ Bóle mięśni i stawów (szczególnie u osób ćwiczących)
⁃ Nudności, bóle brzucha
⁃ Ważny aspekt stanowią odchylenia w badaniach laboratoryjnych 👉🏻 m.in. zwiększone stężenie enzymów wątrobowych, hiperlipidemia, wzrost CK.
 pamietajmy – izotretynoina jest lekiem teratogennym!
Nie są to oczywiście wszystkie działania niepożądane, lecz tylko najczęściej spotykane. Jakie są Wasze doświadczenia? Czy spotykałyście się jeszcze z innymi przykrymi dolegliwościami podczas leczenia?? Pytania?? 🖤 J.
.
#dermatolook
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.