Gdy skóra jest sucha…

Suchość skóry to bardzo popularny problem.
Co mówią nasi pacjenci? 🤔
– Mam szorstką lub łuszczącą się skórę.
– Swędzi mnie skóra.
– Moja skóra pęka, a czasami nawet krwawi.
– Pękają mi usta.
Niestety taka popękana, sucha skóra może stać się idealnym miejscem dla wniknięcia bakterii, a to może prowadzić do stanu zapalnego skóry.
Wtedy pacjenci potrzebują pomocy dermatologa, ponieważ bez leczenia zapalenie skóry często się pogarsza.
Kto zgłasza się z problemem suchej skóry i dlaczego?
Ten problem może dotyczyć każdego. Skóra staje się sucha, gdy traci zbyt dużo wody lub traci naturalny czynnik nawilżający.
Inne przyczyny suchej skóry to:
Wiek: Z wiekiem nasza skóra staje się cieńsza i bardziej sucha. Po 40 roku życia każdy potrzebuje częstego nawilżania skóry.
Klimat: mieszkanie w suchym klimacie.
Choroba skóry: Osoby, które miały atopowe zapalenie skóry w dzieciństwie mają tendencję do występowania suchej skóry w życiu dorosłym. Łuszczyca również powoduje bardzo suchą skórę.
Praca: pielęgniarki, fryzjerzy i ludzie w innych zawodach często zanurzają skórę w wodzie. U tych osób skóra staje się sucha, szorstka i popękana.
Pływanie: Niektóre baseny mają wysoki poziom chloru, który może wysuszyć skórę.
Jak dermatolodzy zdiagnozowują suchą skórę?
Aby dowiedzieć się, czy Twoja sucha skóra jest oznaką choroby skóry, dermatolog dokładnie zbada skórę. Lekarz zadecyduje także na pytania, na przykład kiedy problem się zaczął. Te informacje pomogą dermatologowi dokonać właściwej diagnozy i ustalić najlepsze leczenie. Testy mogą być potrzebne, jeśli dermatolog myśli, że twoja sucha skóra jest spowodowana problemem zdrowotnym
Co można zrobić?
Stosowanie środków nawilżających kilka razy dziennie może pomóc- sprawi, że skóra będzie bardziej miękka, gładsza i mniej podatna na pęknięcia. Możemy spotkać kilka rodzajów- maści, kremy, płyny i oleje. Twój dermatolog doradzi, co jest zalecane dla Ciebie.
W przypadku bardzo suchej skóry pomocne mogą być środki, które zawierają mocznik lub kwas mlekowy. Te składniki pomagają utrzymać wodę w skórze.
W niektórych przypadkach mogą być potrzebne leki. Mogą to być kortykosteroid lub preparaty niesterydowe (takrolimus, pimekrolimus). Te leki łagodzą świąd, zaczerwienienie i obrzęk.
Jeśli suchość skóry spowodowana jest np. częstym zanurzaniem rąk w wodzie, może być konieczne przerwanie tego przez kilka dni. Po wyleczeniu zmian może zajść konieczność noszenia rękawiczek lub stosowania specjalnych środków nawilżających przez cały dzień.
#dermatolook #dermatologia #dermatology#skindoctor #doctor #lekarz #medlife#instadoktor #photooftheday #lovemyjob #skin#skincare #poland #warsaw #warszawa

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.