Łysienie = łysienie ??

 

Łysienie = łysienie?
Ok włosy wypadają każdemu – to jest fizjologia, cykl włosowy itd. Czasem wypadają pojedyncze, czasem jest ich więcej na szczotce, a niekiedy są niemalże wszędzie – tylko nie na głowie 🤯przyjmuje się, że 80-100 wypadających włosów dziennie to norma. Ale co, jeśli wypada ich więcej? A czy łysienie = łysienie? Jest kilka rodzajów łysienia.
0. Najczęściej spotykamy się z łysieniem androgenowym. Jest to łysienie typu męskiego, choć występuje u obu płci. Oznacza to, że mieszki włosowe są nadwrażliwe na męskie hormony – pod wpływem dihydrotestosteronu dochodzi do ich stopniowej miniaturyzacji, tzn. że zanikają i włosy wypadają. U mężczyzn powstają zakola, cofa się linia włosów okolicy czołowej. U kobiet wyglada to nieco inaczej – dochodzi do przerzedzenia włosów okolicy czołowej i ciemieniowej, przedziałek się poszerza. Ten typ łysienia jest na szczęście odwracalny, przy odpowiednim leczeniu.
0. Łysienie telogenowe – jest to najczęstsza przyczyna rozlanego łysienia. Może przebiegać w postaci ostrej i przewlekłej, charakteryzując się ogólnym przerzedzeniem włosów po zadziałaniu czynnika wyzwalającego (ok. 3 miesiące po). Jakie mogą być czynniki wyzwalające? Ciąża, poród, choroby, niedobór witamin i mikroelementów, stres, znieczulenie do operacji, choroby tarczycy, choroby nowotworowe, leki i restrykcyjna dieta. Na szczęście choroba jest samoograniczająca a włosy po 3-6 miesiącach same odrastają.
0. Łysienie plackowate – rzadszy rodzaj łysienia o nieustalonej konkretnie przyczynie. Może pojawić się w każdym wieku, towarzyszyć chorobom autoimmunologicznym (choroby tarczycy, bielactwo, cukrzyca). Charakteryzuje się występowaniem łysych ognisk, pojedynczych lub mnogich które mogę mieć nawet do kilkunastu cm średnicy.
0. FFA – łysienie czołowe bliznowaciejace jest chorobą rzadką. Charakteryzuje się cofnięciem się linii owłosienia w okolicy czołowej. W miejscach łysienia dochodzi do bliznowcenia, tzn. że włosy już nie odrosną.
Jest jeszcze o wiele więcej różnych postaci łysienia, lecz występują rzadziej i dlatego nie będę teraz o nich wspominać. Łysienie jest uciążliwą choroba i z leczeniem nie ma co zwlekać – im szybciej je wdrożymy tym szybszy będzie efekt w postaci bujnej czupryny. J.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.