Pielęgnacja skóry atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej
💜emolienty, emolienty, emolienty…..

Skóra atopowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Pamiętajmy, że przyczyną choroby jest genetycznie uwarunkowany defekt bariery naskórkowej. W prawidłowej skórze naskórek zbudowany jest z warstwy ściśle przylegających do siebie komórek pokrytych płaszczem hydrolipidowym (składającym się z wolnych kwasów tłuszczowych, ceramidów, cholesterolu), który chroni głębsze warstwy skóry właściwej przed utratą wody . Oprócz funkcji ochronnej wspomniany płaszcz lipidowy pełni również inne funkcje – zmiękcza, uelastycznia i wygładza skórę .
W skórze atopowej bariera ta jest naruszona poprzez wrodzony brak naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) – dochodzi wtedy do utraty wody i łatwego uszkodzenie naskórka .

Co jeszcze wpływa na stan skóry atopowej?

Skóra atopowa poprzez nieszczelność bariery naskórkowej jest narażona na wszelkie czynniki zewnętrzne . Pamiętajmy, że czynniki, które nie szkodzą zdrowej skórze mogą podrażnić skórę atopową. Chrońmy ją przed substancjami czyszczącymi, detergentami, chemikaliami oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi (wiatr, mróz, suche powietrze ). Takie przyjemności jak gorąca kąpiel niestety skórze atopowej nie służą, więc należy zamienić je na krótką wizytę pod prysznicem lub kąpiel w temperaturze około 37 stopni Celsjusza.

Co grozi skórze atopowej w przypadku braku pielęgnacji?

W przypadku braku lub niewłaściwej pielęgnacji skóry atopowej, staje się ona sucha, szorstka, łuszcząca i swędzi . Podatny na uszkodzenia naskórek nie pełni swojej funkcji ochronnej, łatwo ulega podrażnieniom, pojawiają się tendencja do zmian wypryskowych. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i infekcji. Naskórek nie chroni skóry należycie przed bakteriami i innymi drobnoustrojami, co skutkuje nadkażeniem w postaci sączących, pokrytych żółtawymi strupkami zmian. Ponadto, mogą pojawić się objawy ogólne w postaci dreszczy i gorączki. To oczywiście czarny scenariusz – nie dopuśćmy do tego!

Jak pielęgnować skórę atopową?

Emolienty, emolienty i raz jeszcze emolienty!
Naprawa naruszonego płaszcza hydrolipidowego jest naszym najważniejszym zadaniem 😄. Emolienty zawierają w swoim składzie substancje naturalnie występujące w naskórku tj. wolne kwasy tłuszczowe, ceramidy, hydroksykwasy, skwaleny, fosfolipidy, cholesterol, glicerynę, mocznik, mleczany, sorbitol i wiele,wiele innych. Nakładajmy emolienty przynajmniej 2 razy dziennie, na całą powierzchnie skóry.

Reguła 5 minut!
Pamiętajmy, aby nawilżać skórę w ciągu pierwszych 5 minut po kąpieli- to właśnie wtedy utrata wody przez uszkodzony naskórek jest najwieksza, a przecież tego chcemy uniknąć.

Drapanie niewskazane.
Swędząca skóra wymaga szybkiej reakcji, by zapobiec drapaniu.. Zanim jednak nałożymy na nią krem do skóry atopowej, swędzącej, warto najpierw zastosować zimny okład, co ukoi skórę i ograniczy stan zapalny. Po takim zabiegu należy nałożyć tradycyjnie emolient. W przypadku uporczywego świądu skontaktuj się z dermatologiem- takie objawy mogą wymagać włączenia dodatkowej terapii przeciwalergicznej, co, pozwoli złagodzić świąd.

A co po kremie?
Przegrzanie skóry atopowej poprzez niewłaściwą odzież stanowi częstą przyczynę nasilenie dolegliwości. Pamiętajmy, aby ubierać się na „cebulkę”. Nośmy bawełniane, gładkie, miłe dla skóry ubrania, które są przewiewne i nie kumulują ciepła. Skóra atopowa nie lubi wełnianych czapek, swetrów czy skarpet! Wełna podrażnia i rani delikatną skórę, a tym samym nasila świąd.

Nic nie pomaga! Co dalej?
Jeśli zmiany na skórze nie ustępują, a wręcz nasilają się, należy zgłosić się do dermatologa. Do stosowanych dermokosmetyków lekarz dobierze odpowiednie preparaty lecznicze, np. maści przeciwzapalne steroidowe, niesteroidowe, zawierające substancje przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.
W zależności od nasilenia zmian skórnych dermatolog może zalecić rownież terapię doustną lub fototerapię, ale o tym już innym razem…

Mamy nadzieje, że nasze rady pomogły Wam w pielęgnacji skóry atopowej . Czy macie jakieś swoje sekretne metody, które pomagają odbudować zniszczony naskórek? Napiszcie nam, jesteśmy ciekawe! 😚

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.