Prebiotyki, probiotyki a skóra


Naszą skórę zamieszkuje przeciętnie około 200 różnych gatunków bakterii i mikroorganizmów! W tym saprofityczne (czyli przyjazne) i patogenne (czyli szkodniki!). Bardzo łatwo o zachwianie równowagi między nimi, tym bardziej, jeśli skóra wyjściowo jest uszkodzona i dochodzi do załamania bariery naskórkowej (tj. np. w przypadku przesuszenia, wyprysków lub AZS).
Czym są prebiotyki znajdujące się w niektórych kosmetykach? Prebiotyki to substancje odżywcze, które stymulują wzrost naturalnej flory bakteryjnej naszej skóry i utrzymują równowagę, tak aby utrudnić patogennym szczepom bakterii namnażanie się. Jakie to substancje? Najczęściej są to poli- i oligosacharydy pozyskiwane z roślin (np. inulina pozyskiwana z cykori). Dzięki przewadze saprofitycznych bakterii zapobiegamy równocześnie rozwojowi potencjalnie chorobotwórczych szczepów bakterii jak np. gronkowiec, propionibacterium oraz grzybów zapobiegając zmianom zapalnym, podrażnieniom i infekcjom.
A probiotyki?? Co z nimi?
Probiotyki to żywe kultury bakterii. Udowodniono naukowo, że nakładane na skórę przyśpieszają regenerację naskórka, gojenie się oraz redukują stan zapalny. Zatem nasze babcie, które robiły maski z jogurtu czy maślanki – miały czuja! Z uwagi na to, że kosmetyki muszą być mikrobiologicznie czyste, dodaje się do nich lizaty bakterii, czyli ich cząstki, które wykazują aktywność biologiczną ale nie posiadają możliwości namnażania się i tym samym nie zanieczyszczą kosmetyku.
Preparat, który w swoim składzie zawiera zarówno probiotyk i prebiotyki nazywa się synbiotykiem.
W kosmetykach spotykamy najczęściej bakterie kwasu mlekowego, m.in. Lactococcus lactis, Lactobacillus lactis, Bifida ferment lysat i Bacillus ferment.
Probiotyki nie tylko przy antybiotykoterapii lecz także w kosmetykach? Brzmi komicznie czy logicznie wg Was? J.
#prebiotyk #probiotyk #azs #pielegnacja#dermatolook #dermatolog #lekarz #medycyna#skora #kosmetyki #dziewczyna #dziecko#dermatologwarszawa #piatek #warszawa#lovetheskinyourein #slowlife#naturalnapielegnacja #skincare #acne #atopia#emolienty

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.