Skóra a ciąża.

W trakcie ciąży zmiania się cała fizjologia skóry przez działanie wielu różnych czynników metabolicznych, hormonalnych i immunologicznych. Trzeba pamiętać, że część zmian jest stanem fizjologicznym, a inne mogą być objawem choroby skóry związaną z ciążą.
Jakie zmiany są naturalne dla okresu ciąży?
– hiperpigmentacja, związana z wzrostem poziomu niektórych hormonów
– hipertrichoza, a po ciąży łysienie telogenowe – wszystko to jest związane ze zmianami w fazach wzrostu włosa
– zmiany naczyniowe – rumień dłoni, pajączki naczyniowe, żylaki
– rozstępy – dotyczą ok. 90% kobiet, są związane z mechanicznym rozciąganiem skóry brzucha, piersi pupy i ud oraz zwiększoną retencją wody, przyrostem masy ciała, a także ze zminami metabolicznymi w tkance łącznej.
Wszystkie powyższe procesy są całkowicie naturalne i nie należy się ich bać.
Warto postawić na odpowiednią pielęgnację skóry i włosów w okresie planowania ciąży, w trakcie jej trwania a także po ciąży.
Wybieraj kremy do cery suchej i wrażliwej. Powinny zawierać jak najmniej substancji aktywnych, barwników, zapachów, konserwantów. Warto szukać w składzie substancji przeciwzapalnych, a także składników kojących skórę: woda termalna, alantoina, wyciąg z rumianku, pielęgnacyjne kompleksy roślinne. Pamiętaj także, żeby krem na dzień dodatkowo zawierał filtry przeciwsłoneczne – pomoże to zapobiegać w powstaniu typowych przebarwień ciążowych.
Co do rozstępów czy obrzęków nóg to stawiamy na szczotkowanie skóry na sucho. Dlaczego? Bo stymuluje krążenie krwi i limfy pobudzając i dodając witalności. Zabieg ten stymuluje skórę do regeneracji, przez co zmniejsza się ryzyko powstawania rozstępów.
Jeśli niepokoją Cię zachodzące zmiany lub zauważysz inne objawy – nie zwlekaj 🖤 udaj się jak najprędzej do dermatologa aby redukować stres i zbadać stan skóry. Marta #dermatologwarszawa #dermatologia #ciąża#instamatki #instaciaza #rodzew2019#rodzew2020 #zdrowie #pielegnacja #ciaza#zdrowaciaza #rozstępy #szczotkowanienasucho#kosmetykinaturalne #naturalnapielęgnacja

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.