Proszę Państwa, świerzb to nie średniowiecze!😊Może Was to zdziwić, ale z tą chorobą spotykamy się w pracy na co dzień.👩🏼⚕️Świerzb jest zakaźną chorobą skóry, którą wywołuje świerzbowiec ludzki – pasożyt należący do roztoczy. Choroba może dotyczyć każdego! Oczywiście takie miejsca jak żłobki, przedszkola, szkoły czy domy opieki sprzyjają tej chorobie z uwagi na dużą ilość przebywających tam osób. Co ciekawe do zarażenia częściej dochodzi w miesiącach zimowych.
Okres wylęgania świerzbu wynosi około 3-4 tygodnie- czyli przez ten czas pacjent, choć bezobjawowy, może stanowić źródło zarażenia dla innych osób. Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zarażonej, ale także przez np. spanie w jednym łóżku, używanie tych samych ręczników.
Kiedy podejrzewać świerzb? Typowy jest świąd, który nasila się po rozgrzaniu ciała, np. w nocy. Powstają grudki, guzki, czasami pęcherzyki, najczęściej w przestrzeniach międzypalcowych rąk, na nadgarstkach, zgięciach i fałdach skórnych, w okolicy pępka, w okolicy narządów płciowych i na pośladkach. U dzieci do 2. r.ż. zmiany często występują także w obrębie głowy, szyi, dłoni i podeszew stóp. Świerzbowce żywią się komórkami skóry i drążą tunele w ludzkim naskórku, powodując przy tym silny świąd, który jest wynikiem wtórnej alergizacji na odchody, ślinę, jaja oraz fragmenty ciała roztoczy. Brzmi strasznie, prawda? Ok, co w takim razie z leczeniem…
W leczeniu stosujemy preparaty miejscowe, ale najważniejsza jest profilaktyka!
Leczeniu powinny zostać poddane wszystkie osoby, które mają bezpośredni kontakt z chorym (współmieszkańcy). Jeżeli istnieje taka możliwość wszystkie rzeczy, które miały kontakt z chorym należy wyprać w wysokiej temperaturze (powyżej 50°C) lub przechowywać w plastikowych workach przez co najmniej 72 godziny (dłużej niż wynosi czas przeżycia świerzbowca poza ludzką skórą). Oznacza to, że poza leczeniem chorego czeka wielkie sprzątanie! 💁🏼♀️M
.
#skora #dermatologwarszawa #choroba #świerzb#świąd #studygrampl #nauka #wartowiedzieć#medycyna #lekarz #dermoscopy #leczenie#instadoktor #ciekawostki #dermatologia#lovemywork #medicine #medicinestudent#chorobyskóry