Trądzik w ciąży

Pod Waszymi ostatnimi propozycjami tematów pojawił się trądzik w ciąży🤰. Dlatego dzisiaj postaram się opowiedzieć skąd ten problem się bierze i co można z nim zrobić. Trądzik występuje dość często podczas ciąży. Główną przyczyną trądziku w tym okresie jest podwyższony poziom hormonów w pierwszym trymestrze ciąży, co zwiększa produkcję naturalnych olejów przez skórę.Trudno przewidzieć, kto rozwinie trądzik w ciąży. Ryzyko jest większe, jeśli miałaś trądzik wcześniej lub masz objawy trądziku na początku cyklu miesiączkowego.
Przed wprowadzwniem jakiejkolwiek kuracji pamiętajcie żeby skonsultować się z dermatologiem, musicie ustalić co będzie bezpieczne dla Was i dla dziecka.
Trądzik ciążowy jest naturalnym stanem i zwykle ustępuje, gdy poziom hormonów wraca do normy. Niestety, stosowanie ogromnej ilości kosmetyków może pogarszać sprawę. Przed rozpoczęciem leczenia trądziku, gdy jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, co jest dla Ciebie najlepsze i najbezpieczniejsze.
– najważniejsze- izotretynoina jest lekiem doustnym, który zrewolucjonizował sposób leczenia ciężkiego trądziku. Jest ona jednak szczególnie niebezpieczna, gdy jesteś w ciąży, wiec nie wchodzi w grę w tym okresie.
– Inne leki na receptę, które są przeciwskazane w ciąży: terapia hormonalna, doustne tetracykliny, miejscowe retinoidy, takie jak adapalen i tretynoina (chociaż badania pokazują, że ilość tych leków wchłanianych przez skórę jest niewielka, ale istnieje ryzyko, że ​​mogą one zwiększać ryzyko wad wrodzonych).
W takim razie co możesz stosować?
– Zalecane są miejscowe produkty zawierające erytromycynę, kwas azelainowy i nadtlenek benzoilu (należy jednak pamiętać, że wiele miejscowych leków nie zostało odpowiednio przebadanych w czasie ciąży, więc skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia trądziku).
Postaw na dobrą pielęgnację skóry:
– Ogranicz mycie twarzy do dwóch razy dziennie i po dużym spoceniu się.
– Do mycia używaj delikatnego, bezolejowego i bezalkoholowego środka czyszczącego.
– Użyj myjki lub naturalnej gąbki, aby delikatnie umyć twarz
– Po umyciu spłucz skórę letnią wodą, następnie delikatnie osusz i nałóż krem ​​nawilżający.
– Unikaj nadmiernego oczyszczania- może to nadmiernie stymulować gruczoły łojowe.
– Trzymaj ręce z dala od twarzy- na palcach znajduje się sporo bakterii
– Przede wszystkim unikaj pokusy wyciskania pryszczy. Zwykle powoduje to trwałe blizny potrądzikowe. 💗Marta

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.