Trądzik wyleczony – a teraz co z bliznami?

Ok, trądzik wyleczony pozostaje teraz walka z bliznami Blizny potrądzikowe to blizny zanikowe, czyli punktowe zagłębienia w miejscach po krostach i stanach zapalnych. Mogą pozostać widoczne przez lata i codziennie przypominać o trądzikowej traumie 🤕 Czy są jakieś sposoby by je zwalczyć?
Otóż walka z bliznami nie jest łatwa, wymaga cierpliwości i poświęcenia ale nic straconego 💪🏻Poniżej przedstawiamy kilka opcji terapeutycznych:
⁃ Najważniejsze jest, aby nie dopuścić do powstawania blizn, należy zahamować stan zapalny tak szybko, jak jest to możliwe (—> leczenie trądziku)
⁃ Jeśli już mamy bliznę, czyli punktowy ubytek w skórze musimy ją usunąć poprzez kontrolowane punktowe zniszczenie tego fragmentu skóry, co zmusi ją do ponownej regeneracji i odbudowy, bez pozostawienia blizny. Czyli?
⁃ Złuszczamy! Jest to słowo na wagę złota 😊 przy niewielkich bliznach można poradzić sobie wykonując regularne peelingi (np. z kwasu salicylowego) lub zabiegi mikrodermabrazji.
⁃ Laser! Blizny usuwa się przy pomocy ablacyjnego lasera frakcyjnego. Za pomocą tego urządzenia tworzymy w skórze mikrouszkodzenia, które są otoczone nienaruszoną tkanką. Ten mechanizm działania pozwala uzyskać szybki proces gojenia. Zabieg ten jest dosyć inwazyjny, okres rekonwalescencji wynosi ok. 7 dni. Zabieg wykonuje się w seriach, w zależności od głębokości i rozległości zmian (około 3 zabiegów w 4-tygodniowych odstępach). Po takiej serii dajemy skórze szanse na regenerację i odbudowę przez okres minimum 6 miesiecy. Dopiero po takim zakończonym cyklu oceniamy efekt terapii i ustalamy ewtl. dalsze postępowanie terapeutyczne.
⁃ Kremy i maści? Czy to działa? Odpowiednia pielęgnacja skóry z bliznami potrądzikowymi to podstawa i powinna towarzyszyć każdemu leczeniu. Warto sięgnąć po takie preparaty, które zawierają w swoim składzie substancje nawilżające, witaminę E i C, ale przy tym nie zatykają porów. Preparaty miejscowe pozostaną świetnym dodatkiem do terapii, lecz stosowane w monoterapii nie są w stanie wygładzić blizn.
To tylko kilka skutecznych metody leczenia blizn potradzikowych. Najważniejsze jest, aby nie dopuścić do ich powstawania 🖤🖤🖤 pytania? Własne doświadczenia? Podzielcie się z nami 😊 J

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.