Witaminy a skóra?

Witaminy a skóra? Jak to z nimi jest? Wiele kosmetyków wydaje się być bombą witaminową – ale czy to rzeczywiście działa? Które z nich wchłaniają się przez skórę i robią tam co do nich należy?
Witamina A – beta karoten, czyli prowitamina A jest szeroko stosowana w kosmetyce i pielęgnacji skóry. Witamina ta jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza że potrafi przenikać przez barierę naskórkową i dotrzeć w głąb skóry. W skórze właściwej wspomaga regeneracje i odbudowę komórek, pobudza produkcje kolagenu i przyśpiesza gojenie. Efekt? Poprawa elastyczności skóry i odbudowa zniszczonych komórek. Szczególne znaczenie ma to w przypadku skaleczeń, otarć i oparzeniach słonecznych. Retinol jest pochodną witaminy A. Znajdziemy go w kosmetykach do skóry trądzikowej oraz z oznakami starzenia się. Czemu? Właśnie dlatego, że odpowiada za regenerację i różnicowanie komórek naskórka. Skóra staje się jędrniejsza, elastyczna, spłycają się drobne zmarszczki.
Witamina C – jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza że wychwytuje wolne rodniki, hamując procesu starzenia się skóry i niszczenia komórek naskórka. Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, regeneracyjne i delikatnie złuszczające – przez co skóra staje się rozświetlona, a powierzchowne przebarwienia znikają. Działa pobudzająco na syntezę proteoglikanów, które stanowią pewne rusztowanie dla kolagenu i elastyny przez co poprawia sprężystość skóry. Witamina C w postaci kwasu L-askorbinowego jest bardzo wrażliwa na działanie powietrza i światła, łatwo się rozkłada w nieaktywną postać – dlatego też ważna jest jakość kosmetyku zawierającego tę witaminę. Trudno też wnika w głąb skóry, dlatego chętnie jest stosowana w połączeniu z np. retinolem – który ściencza wierzchnią warstwę naskórka.
Witamina E – tokoferol jest bardzo powszechny w kosmetykach. Działanie? Zapobiega powstawaniu podrażnień i stanów zapalnych, wzmacnia barierę naskórkową, uelastycznia skórę, wychwytuje wolne rodniki i uszczelnia naczynia włosowate. Łatwo przenika przez skórę i dociera w głąb skóry właściwej.
.
👉🏻 reszta w komentarzach 🖤 J.

 

2 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published.