Kiedy dochodzi do wstrząsu? Na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego szczególnie narażeni są pacjenci uczuleni na:
– jad pszczół, os, szerszeni
– pokarmy
– leki, zwłaszcza podawane dożylnie
Jakie są objawy wstrząsu?
– kiedy podczas kontaktu a alergenem u pacjenta wystąpią objawy uczucia drętwienia, mrowienia kończyn, uczucie niepokoju, bladość skóry, uczucie szybkiego bicia serca, ogólne osłabienie – należy jak najszybciej powiadomić pogotowie!
– Jako pierwsze objawy wstrząsu u pacjenta uczulonego na alergeny pokarmowe mogą pojawić się nudności, wymioty i biegunka!
Częstym objawem jest występowanie na skórze bąbli pokrzywkowych i zaczerwienienia. U niektórych pacjentów występuje znaczna duszność, obrzęk twarzy, języka, kaszel i świsty.
– Kiedy nastąpi utrata przytomności i bezwiedne oddanie moczu i stolca sytuacja jest krytyczna!!
Jak się zachować w tej sytuacji?
– Pacjentom, u których mogą wystąpić objawy wstrząsu anafilaktycznego lekarz przepisuje profilaktycznie preparat z ADRENALINĄ
– jest ona dostępna w ampułkostrzykawkach i kiedy wystąpią objawy należy ją podać w udo. Może to zrobić sam pacjent, który jest dokładnie poinstruowany przez lekarza lub ktoś z jego otoczenia zgodnie z instrukcją znajdującą się na preparacie
– Następnie koniecznie należy wezwać pogotowie ratunkowe lub przewieść pacjenta do najbliższego szpitala
– Pacjenci narażeni na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powinni mieć adrenalinę w ampułkostrzykawkach zawsze przy sobie, w domu, miejscu pracy, w podróży, na wakacjach itp.
– O możliwości wystąpienia wstrząsu u dziecka powinny być zawiadomione przez rodziców przedszkole i szkoła.