Wypełniacze

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 100 różnych preparatów zawierających kwas hialuronowy, ilość wykonywanych zabiegów z ich użyciem rośnie z roku na rok – chcemy być piękne! Ale czy zabiegi z użyciem wypełniaczy są bezpieczne? Czego się bać? Jakie mogą być powikłania?
Oto najczęstsze możliwe powikłania po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego:
− Siniak! Najczęstsze i zarazem najbezpieczniejsze powikłanie 😉 Wylewy powstają, gdy podczas zabiegu uszkodzimy drobne naczynie krwionośne. Siniaki cofają się samoistnie po kilku, kilkunastu dniach.
− Grudki! Grudki po podaniu kwasu hialuronowego powstają, gdy preparat został zbyt płytko podany, gdy wstrzyknięto zbyt dużą jego ilość lub użyto zbyt gęstego preparatu. Czasami cofają się samoistnie a czasami musi w tym pomóc lekarz przy użyciu hialuronidazy, enzymu rozkładającego cząsteczki kwasu hialuronowy.
− Zakażenie bakteryjne! Biofilm – to powłoka z bakterii w miejscu podania preparatu – powikłania te częściej występuje u osób, u których już wcześniej wykonano zabiegi wypełniające. Dlatego aseptyka podczas zabiegu jest priorytetem. U osób, które mają obniżoną odporność, problemy z zębami, zatokami lub inne ogniska infekcji w zakresie twarzy należy zachować szczególną ostrożność podczas podawania kwasu hialuronowego.
− Zator! O zatorze mówimy, kiedy materiał wypełniający zostanie wtłoczony w naczynie krwionośne, prowadząc do jego zamknięcia i w efekcie do niedokrwienia danego obszaru. Takie zamknięcie naczynia może spowodować martwicę tkanki lub nawet utratę wzroku (gdy dojdzie do niedokrwienia oka). Objawy, które mogą sugerować zamknięcie naczynia to m.i. zaczerwienienie, napięcie danej okolicy, ból zasinienie. Wówczas należy działać szybko! Lekarz za pomocą hialuronidazy – enzymu neutralizującego kwas hialuronowy – może rozpuścić preparat i udrożnić naczynie.
− Alergia! Kwas hialuronowy jest produkowany przez modyfikowane genetycznie bakterie. Zanim trafi do strzykawki musi zostać oczyszczony z niechcianych białek. Nigdy jednak nie jest oczyszczony całkowicie, ale im wyższy stopień oczyszczenia tym mniejszy potencjał alergizujący. Dlatego dobór preparatu jest tak ważny! Nie dajcie się skusić „promocyjnymi” cenami, które mogą świadczyć o słabej jakości produktu.

To nie wszystkie powikłania, a tylko najczęstsze z nich. Pamiętajcie, każdy zabieg niesie za sobą ryzyko, dlatego tak ważne jest, by wykonywał go lekarz z odpowiednimi kwalifikacjami. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zawsze odpowiednio zareaguje. A jakie Wy macie doświadczenia z takimi zabiegami? Miłego piątku! ❤️❤️❤️

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.