Z Maluchem u dermatologa

Każda Mama znakomicie zna każdy centymetr skóry swojego maluszka i zapewne każda z nas niejednokrotnie zdążyła zaniepokoić się zmianą na skórze swojej pociechy. Zmiany skórne u dzieci występują w przeróżnych formach jak krostki, grudki, bąble, rumień czy wysypka. Prawie zawsze budzą one niepokój Mamy i jest to całkowicie naturalne.

Niekiedy mała grudka czy bąbel, nim się obejrzymy, szybko znikają ze skóry dziecka, natomiast zdarza się, że zmiany utrzymują się dłużej, mogą im towarzyszyć inne objawy w postaci rozdrażnienia, braku apetytu czy gorączki. W takim przypadku nie należy zwlekać i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, by ten, fachowych okiem, ocenił malucha.

Także w przypadku wrodzonych zmian barwnikowych, tak zwanych „pieprzyków” i przebarwień skóry, warto zgłosić się na wizytę kontrolną u dermatologa.

Czym zajmuje się dermatolog?

Dermatolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry i jej przydatków (między innymi włosów i paznokci). Ponadto, każdy dermatolog wykonuje zabiegi mikrochirurgiczne, krioterapię („mrożenie brodawek”), biopsje skóry i inne drobne zabiegi.

Jeśli tylko ma odpowiednie zaplecze medyczne wykonuje też testy alergiczne. Najczęściej są to testy z krwi lub testy naskórkowe i śródskórne – w kierunku alergii wziewnej bądź pokarmowej. Na tym etapie, dermatolog decyduje czy choroba dziecka ma podłoże alergiczne czy też inne.

W razie potrzeby skieruje malucha do odpowiedniego alergologa dziecięcego, by kontynuować opiekę pod kątem alergologicznym.

Liczy się współpraca!

Każdy dermatolog jest wykwalifikowany w leczeniu chorób skóry dzieci, gdyż stanowią one dużą i ważną grupę pacjentów, a ich choroby są nieodłączną częścią tej specjalizacji. Wśród dermatologów istnieje też wąskie grono lekarzy, specjalizujących się wyłącznie w problemach skórnych dzieci. My stawiamy na współpracę między lekarzami! Medycyna jest niezywkle szeroką dziedziną i zawsze warto skonsultować się z lekarzem innej specjalności. Dermatolog współpracuje ściśle z całym gronem lekarskim, w tym z pediatrą, alergologiem, chirurgiem, endokrynologiem dziecięcym a także dietetykiem. W razie konieczności skieruje Was do odpowiedniego specjalisty, by poszerzyć diagnostykę i zapewnić odpowiednią opiekę maluchowi.

Kiedy udać się z maluchem do dermatologa?

Wszystkie niepokojące objawy skórne u dziecka powinny skłonić nas do jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Nie zwlekajmy, gdy pojawią się dziwne wysypki, krostki, bąble lub rumień na skórze szkraba, gdyż często niezwykle istotne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Wszystkie zmiany, które nie ustępują samoistnie po kilku dniach należy pokazać lekarzowi. Bądźmy też czujne, czy nie ma zmian w obrębie włosów, paznokci i błon śluzowych.To ważne także w przypadku podejrzenia alergii, nietolerancji pokarmowej lub świądu. Nie lekceważmy wszelkich zmian koloru, kształtu i wielkości “pieprzyków” oraz innych zmian barwnikowych skóry.

Drogie Mamy! Bądźmy czujne i oglądajmy regularnie skórę naszych maluchów.

Postaramy się informować Was na bieżąco o wszelkich zagadnieniach dotyczących chorób, leczenia, profilaktyki i pielęgnacji skóry dziecka. Patrzymy na dziecięcą skórę nie tylko z punktu widzenia dermatologa lecz także oczami Mam! Jeśli macie nurtujące Was pytania, chciałybyście się dowiedzieć czegoś o konkretnych zagadnieniach, dajcie znać!
#dermatolook #dermatologia #instamatki#instadziecko #lekarz #doctor #zdrowie #skóra#mom #momslife #kids #smile #happy #dziecko#dzieckoulekarza

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.