Zimowa suchość skóry

Na dworze ostatnio zrobiło się bardzo zimno, skóra Cię swędzi i ciagle się drapiesz. Czy to ma jakiś związek? Oczywiście, że tak!
Choć temat wydaje się błachy i oczywisty, okazuje się, że większość z Was nie wie, jak negatywnie na skórę wpływa jej przesuszenie. Nadmierna suchość skóry jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących uczucie świądu. O ile latem większość z nas nie odczuwa swędzenia skory, o tyle zimą pojawia się problem.. niska temperatura, suche od grzejników powietrze w mieszkaniach powodują, że naskórek wysycha na wiór, a stąd już tylko krok do uporczywego swędzenia. Gdy pojawia się nieprzyjemny świąd, pacjenci szukają pomocy u dermatologa, najczęściej obawiając się uczulenia czy nawet świerzbu! Moje pierwsze pytanie, gdy skóra swędzi dotyczy codziennej pielęgnacji. Czym myjesz skórę? Czy i czym ją natłuszczasz? Ile czasu od kąpieli nakładasz na skórę emolient?
Źle pielęgnowana skóra zimą niestety nie wybacza błędów i staje się sucha, swędzi, piecze i bardzo łatwo się podrażnia. Na to wsystsko jeszcze wełniane skarpety i szał drapania mamy gotowy! Oto kilka prostych zasad:
1. Myj skórę delikatnymi emolientami
2. Gdy bierzesz kąpiel, możesz do wody dodać odrobinę olejku, który na skórze stworzy ochronny film
3. Po każdej kąpieli natłuszczaj skórę całego ciała! To podstawa, ponieważ dzięki temu odbudowujesz barierę lipidową skory i tworzysz swoisty ochronny płaszcz
4. Zasada 5 minut mówi, by emolient nakładać max 5 min po kąpieli- ja radzę max 3 min. Nim skóra wyschnie, powinna być już natłuszczona.

Tylko cztery i to jakie proste zasady, prawda? To wystarczy, by skóra przetrwała zimę w dobrej kondycji i by wiosną można ją było pokazać w zwiewnych sukienkach i krótkich bluzkach. Czy Wy tez tesknicie już za latem? Jak bardzo! Wracając jednak do pielęgnacji, zdrowa i piekna skóra latem to wynik dbania o nią zimą.
A czy Wy przestrzegacie tych zasad?

Miłego, zimowego wieczoru. O.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.