Jak rozpoznać wszawicę?

Wszawica wbrew pozorom jest często spotykaną chorobą. Występuje głównie u przedszkolaków i dzieci szkolnych choć tak naprawdę może się pojawić na każdej głowie! Nie jest to kwestia zaniedbań higienicznych czy długości i gęstości włosów lecz tego, że ten pasożyt uwielbia zmieniać swojego żywiciela 🖤.
.
Jak rozpoznać wszawicę?
.
Wszawica nie jest chorobą groźną lecz niesie za sobą sporo przykrych dolegliwości. W miejscu pogryzienia przez wszy powstają rumieniowe, swędzące grudki i krwawe wybroczyny, które na skutek drapania mogą powodować wtórne infekcje.
Najłatwiej zauważyć zmiany skórne w okolicy potylicy i za uszami.
Wszy można zobaczyć gołym okiem a gnidy są przylepione do włosa w postaci malutkich jasnych i ciemnych jaj, zlokalizowanych blisko skóry głowy.
.
Nie warto popadać w panikę – należy poprostu przystąpić do działania 👉🏻 ⁃ preparaty zwalczające wszy są dostępne bez recepty w postaci szamponu, pianki, płynu ⁃ kiedyś zalecano domowe sposoby – lecz tu nie ma na co czekać! Lepiej sięgnąć od razu po konkretny specyfik dermatologiczny ⁃ należy postępować zgodnie z zaleceniami na ulotce – pomimo tego że postępowanie jest podobne (nakładamy preparat na skórę głowy, rozprowadzamy, czekamy i spłukujemy) to poszczególne preparaty mają swoją specyfikę ⁃ należy uważać aby preparat nie stykał się z inną częścią ciała – ma on bowiem działanie toksyczne ⁃ taka kuracja zabija dorosłe osobniki, trudniej z jajami 🥚🥚 ⁃ Gnidy należy usunąć ręcznie a najlepiej przy użyciu specjalnego, gęstego grzebienia ⁃ nie trzeba obcinać włosów na krótko! Nie zwalczy to wszawicy, jedynie ułatwi usuwanie gnid ⁃ Pozostawienie gnid grozi nawrotem wszawicy ⁃ Całą kurację należy powtórzyć po 7 dniach ⁃ Ważne jest, aby wszyscy domownicy zastosowali powyższą kurację, nawet jeśli nie mają objawów wszawicy! Pozwoli to zahamować szerzenie się infekcji 🖤 ⁃ Po kuracji należy przez okres 10 dni codziennie sprawdzać czy nie ma świeżych jaj! 🙈
Niestety to nie koniec przygody – jakie są sposoby zapobiegania wszawicy przeczytacie w kolejnym poście.
Pytania 😜🖤? Chętnie na nie odpowiemy! Miłego dnia!
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.